Dlaczego zainstalowanie żarówki w terrarium jest ważne?

Zarówno wtedy gdy marzy się nam gekon, jak i anakonda, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia zawsze wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością. Dla prawidłowego rozwoju takich zwierząt trzeba zapewnić mu prawidłowe warunki. Chyba każdy miłośnik terrarystki wie, że podstawą hodowli zwierząt egzotycznych jest prawidłowy wystrój terrarium, czyli między innymi zamontowania odpowiedniej grzewczej żarówki. 

Jaką grzewczą żarówkę wybrać do terrarium?

grzewcza żarówka do terrariumJeżeli chcemy zapewnić naszemu pupilowi przyjazne lokum, na początku sięgnijmy po literaturę dotyczącą środowiska naturalnego zwierzęcia i jego obyczajów. Musimy przede wszystkim dowiedzieć się, jak długo trwa dzień w środowisku zwierzaka, jakie jest natężenie światła i jak zwierze spędza noc. Wszystko to oczywiście jest uzależnione od strefy klimatycznej, z której pochodzi. Prawidłowe wyposażanie terrarium jest gwarancją długiego i zdrowego życia zwierzęcia. Grzewcza żarówka do terrarium spełnia funkcje oświetlenia, dzieląc dobę zwierzaka na noc i dzień. Dodatkowo emituje wiązki ciepła. Dlatego każdy hodowca gada czy płaza musi dowiedzieć się jaką temperaturę trzeba zagwarantować danemu pupilowi. Nie może być to temperatura zbyt niska, ani zbyt wysoka, ponieważ wtedy zwierze będzie chorować lub będzie osowiałe. Świetlówki do terrarium emitują wiązki światła UVA i UVB w różnych proporcjach. Jest to takie promieniowanie, które nie szkodzi zwierzęciu i które występuje w jego naturalnym środowisku rozwojowym. Zależnie też od preferencji zwierzaka powinno ono być odpowiednio rozmieszczone w terrarium. Często żarówki do terrarium montuje się w różnych miejscach, skąd emitują niewielkie wiązki światła. O tym, jakiej żarówki powinniśmy użyć w wyposażeniu, dowiemy się ze specjalnych tabel z gatunkami zwierząt, w których podane są parametry światła, które są optymalne do rozwoju danego gatunku. Dodatkowo możemy zasięgnąć opinii profesjonalistów ze sklepów specjalizujących się w akcesoriach do terrariów oraz w sklepach zoologicznych. Jeżeli więc chcemy, by nasze zwierze rosło, było zdrowe i energiczne, trzeba na początku pomyśleć o prawidłowym wyposażeniu terrarium. 

Każdemu hodowcy zwierzęcia egzotycznego zależy na tym, by jego pupil po prostu szczęśliwie się rozwijał. Dlatego trzeba dla zwierzęcia skomponować odpowiednie lokum, terrarium wyposażyć w odpowiednią żarówkę grzewczą, emitującą odpowiednie wiązki światła i ciepła. Jest to podstawowy aspekt, o którym musimy pomyśleć jeszcze przed zakupem zwierzaka.