Domowy sposób przechowywania wina

Miłośnicy wina to nie tylko mieszkańcy wielkiej posiadłości z własną piwniczką na jego trzymanie. Smakoszy można znaleźć wszędzie, niezależnie od płci czy wieku. Dzięki profesjonalnym sprzętom każdy z nas mógłby strać się kolekcjonerem czerwonych i białych trunków. Nawet we własnym mieszkaniu da się odtworzyć warunki idealne do przetrzymywania wina, wystarczy tylko drobna pomoc nowoczesnych technologii.

Chłodziarka na wino w domu

domowa chłodziarka na winoMoże będąc w restauracji zauważyłeś kiedyś duże, przeszklone, przypominające kształtem lodówę, urządzenie z winami w środku? To własnie chłodziarka na wino. Ci z nas, którzy lubią zimne napoje na kieliszek ulubionego trunku muszą czasem trochę poczekać. Butelka zakupiona w sklepie, gdzie stała w temperaturze pokojowej, potrzebuje w lodówce trochę czasu, by stać się przyjemnie chłodna. Nawet wtedy nie mamy pewności, czy wino w środku schłodziło się do idealnej temperatury. Profesjonalne chłodziarki na wino to nie tylko wielkie i ciężkie sprzęty. Można dostać chłodziarkę równie profesjonalną, co ta widziana w winiarni, w wersji domowej. Może ona pomieścić kilka lub nawet kilkadziesiąt butelek wina (choć w wypadku tych drugich jest to już większy sprzęt). Domowa chłodziarka na wino sprawdzi się u tych z nas, którzy chcą cieszyć się idealną temperaturą wina o każdej porze. Na rynku dostępne są podstawowe wersje z jedną komorą chłodzenia lub bardziej rozbudowane, dwustrefowe chłodziarki, z których każda strefa może zostać dopasowana do wina białego lub czerwonego. Mniejsze wersję mogą stać się inspiracją na prezent weselny – potrafią zajmować niewiele więcej miejsca niż kuchenka mikrofalowa. Jeśli młoda para zażyczyła sobie na prezent po butelce wina zamiast kwiatów na pewno nie rozczaruje ją widok chłodziarki na zebrane trunki. Chłodziarka nie zapewni wyłącznie temperatury, która ucieszy nasze podniebienia. Chodzi tu głównie o zatrzymanie jakości wina na tak długo jak to tylko możliwe. Wino czerwone potrzebuje innej temperatury niż białej, każdemu z nich trzeba zapewnić też odpowiedni stopień wilgotności powietrza i zadbać o jego jakość – by było czyste i bezwonne. 

Jak każde urządzenie elektryczne chłodziarka może generować dźwięk – szum. Jednak przy dzisiejszej technologii może on być niemal nie do uchwycenia. Najnowocześniejsze lodówki też działają bez emitowania nieprzyjemnych dźwięków. Chłodziarki domowe są zazwyczaj delikatne i nowoczesne w wyglądzie. Z przeszklonymi drzwiami i metalową ramą, czasem z wyświetlaczem elektrycznym na drzwiach pokazujących aktualnie ustawioną temperaturę.