Grzejnik konwektorowy – grzanie skuteczne i bezpieczne

W skutek niedostatecznej izolacji termicznej budynku, lub też niedostatecznej wydajności centralnego ogrzewania, czasem zdarza się, że w zimniejsze dni w domu panuje nieprzyjemna atmosfera. Czasem też mamy do czynienia z sytuacją, gdy mieszkając w bloku, zajmujemy jedno z zimniejszych mieszkań (np. na ostatnim piętrze), a wtedy oczekiwanie na uruchomienie centralnego ogrzewania bywa uciążliwe. Co zrobić, aby nie marznąć we własnym domu, kiedy nie mamy możliwości zmienić istniejącego systemu grzewczego?

Podstawowe informacje o grzejniku konwektorowym

grzejniki konwektoroweNajprościej będzie zainwestować w dodatkowy grzejnik, który w razie potrzeby uruchomimy w każdym momencie. Przykładem grzejników wygodnych i bezpiecznych w obsłudze są grzejniki konwektorowe. Są to grzejniki elektryczne, niewielkie i wyjątkowo lekkie. Dostępne są zarówno modele stacjonarne, które z łatwością powiesimy na każdej ścianie, jak i modele przenośne, na nóżkach lub kółkach, wygodne w przemieszczaniu z miejsca na miejsce. Jak działają grzejniki konwektorowe? Otóż zasysają powietrze od dołu, ogrzewają je, po czym ogrzane powietrze unosi się i rozprowadza we wszystkich kierunkach na pomieszczenie. Grzałki elektryczne są najczęściej niskotemperaturowe, co chroni przed spalaniem kurzu. Mają natomiast dużą powierzchnię wymiany ciepła, co umożliwia szybkie i łagodne ogrzanie całego pomieszczenia. Pomocnym elementem w tych urządzeniach okaże się termostat, który umożliwi nam ustawienie żądanej temperatury w pokoju. Przyda się także zegar, który pozwoli zaprogramować grzejnik wedle własnych potrzeb. Większość urządzeń posiada także lampkę kontrolną, która sygnalizuje włączenie się grzejnika. Bardzo przydatną opcją jest także możliwość włączenia tylko części mocy konwektora. Pamiętajmy, że o pracy tego rodzaju grzejnika decyduje jego właściwe umieszczenie w pomieszczeniu. Należy zachować odpowiednie odległości od ściany i podłogi, aby umożliwić właściwą cyrkulację powietrza (minimum 10 cm). Najlepszym miejsce dla konwektora będzie miejsce na zewnętrznej ścianie pod oknem, co umożliwi wykorzystanie naturalnego ruchu powietrza, oraz ogrzanie zimnego powietrza wpadającego przez szczeliny wentylacyjne w oknach.

Konwektory to grzejniki bezpieczne w użytkowaniu, ich obudowa nie nagrzewa się bardziej niż do 60 stopni, nie posiadają ostrych kantów i krawędzi, co jest niezmiernie ważne, jeśli mamy w domu małe dzieci. Najczęściej też wyłączają się automatycznie w razie awarii lub przegrzania. Dostępne są także modele, których możemy użyć w łazience. Są to modele bryzgoszczelne, zabezpieczone przed kroplami wody.