Klawiatury dla fanów gier

Wszystko jest dla ludzi – tak mawiają. Myślę, że tzw. gamingowanie – potoczne spolszczenie angielskiego słowa oznaczającego czynność grania na komputerze z wielką pasja i zaangażowaniem – też mieści się w tej kategorii. Wszystko bowiem jest dla ludzi, ale z umiarem. Tego trzymajmy się też przy ów pasji grania. Po tym jak już wyznaczymy sobie pewne granice zdroworozsądkowego korzystania z dobrobytu komputera,  pozwólmy sobie albo też naszym dzieciakom na przyjemność i radość grania.

Czy klawiatura przy grach komputerowych jest ważna?

klawiatury mechaniczneOtóż tak – odpowie gracz. Nie każda bowiem pozwala na profesjonalną, sprawną, skuteczną, wręcz błyskawiczną obsługę akcji w grach. Takie możliwości dają klawiatury mechaniczne, które mają kilka podstawowych technicznych różnic od tych klasycznych. Po pierwsze to sprawa przycisków. Laikowi wydaje się, że nic dziwniejszego niż rozróżnienie na typy klawiszów komputerowych.A jednak są dwa podstawowe rodzaje: przyciski płynne i sprężynowe. Wybór jednego z nich należy do gracza i jego preferencji oraz typu gier będących w jego domenie. Przyciski płynne – jak sama nazwa wskazuje – zapewniają równo i płynnie rozłożony efekt nacisku w przełożeniu na akcje nim wywołaną w grze. W połowie drogi do obudowy klawiatury akcja uwalnia się, aktywuje, ale jej rezultat jest przy pełnym naciśnięciu klawisza. Wskazane są do gier akcji, gdzie ważna jest szybkość i sekwencja naciskania klawiszy. Przyciski zaś sprężynowe (skokowe) to głównie precyzja w grach, efekt działania aktywuje się nawet przy muśnięciu przycisku. Pamiętajmy, że uogólniając to do całości klawiatur mamy sytuację odmienności od zwyczajnej klawiatury, przyciski są inaczej skonstruowane. Tu bowiem pod kwadratowym plastikiem jest rzeczywisty przycisk, a nie silikonowa podkładka. Wybierając klawiaturę mechaniczną postawmy też na wygodę i wybierzmy taką z komfortowym przedłużeniem w formie podkładki na nadgarstki. Jest to dla nadgarstków zdrowsze, a dla nas wygodniejsze. Ważnym jest jeszcze podział na klawiatury mechaniczne: z klawiaturą numeryczną, bez ów klawiatury i takie ponadwymiarowe – z numeryczną i dodatkowymi przyciskami funkcyjnymi. Wybór to też kwestia gustu, przeznaczenia i ceny.

Możemy sprawić, że akcja grania może mieć wygodny i bardzo zaawansowany wymiar. Powtórzę to jednak ponownie, że warto też od czasu do czasu odsapnąć od komputera celem regeneracji ciała, umysłu i wzroku. Jeśli jednak jako maniacy gier nie potrafimy sobie ich odmówić, to taka klawiatura jest wskazana.