Niezawodne dławnice kablowe

 

Chcąc przeprowadzić przewód przez budowę lub ścianę potrzebna nam będzie dławnica kablowa, która zabezpieczy przewód przed potencjalnymi uszkodzeniami. Nazywana jest także przepustem lub dławnikiem, który umożliwia przeprowadzenie przewodu przez element stały – może to być ściana, powierzchnia mebla lub obudowa urządzenia. Podstawowym zadaniem dławnicy jest ochrona izolacji, która mogłaby zostać przerwana poprzez uszkodzenia mechaniczne bądź przecięcie ostrym narzędziem. Dzięki temu kabel nie może zostać złamany ani wyrwany.

Zastosowanie i rodzaje dławnic kablowych?

dławnice kablowePrzeznaczone są do uszczelniania przejść przewodów przez elementy stałe. Dławnice kablowe mają specjalna konstrukcję, która zapobiega skręcaniu się kabla wewnątrz i zapewnia dużą wytrzymałość na zerwanie, dodatkowo zabezpiecza przed ostrymi ściankami otworu. Dzięki zastosowaniu dławnicy przewód nie łamie się. Jeśli są solidnie wykonane to uniemożliwiają wyrwanie przewodu. na rynku istnieje wiele dławnic wykonanych z różnych materiałów. Dławnica kablowa z tworzywa sztucznego charakteryzuje się wysoką odpornością na zmienne warunki pogodowe. Dławnica gumowa to najczęściej spotykany rodzaj w różnego rodzaju sprzętach. Rzadko spotykanymi rozwiązaniami są dławnice metalowe lub mosiężne. Charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Na rynku znajdziemy modele przeznaczone do pracy w bardzo wysokich temperaturach. Dławnice są sprzedawane z gwintem metrycznym: m12,; m16; m20; m25; m32; m40 oraz gwintem calowym: pg7; pg11; pg16; pg21; pg36; pg48. Poza wymiarami samej dławnicy istotne jest jaki posiada otwór, co przekłada się na dopuszczalną średnicę kabla, który może być przez nią przełożony. Zakres temperatury przekłada się na określenie warunków pracy. Dobre dławnice mogą pracować w zakresie temperatur od – 40 do 100 stopni Celsjusza. Na rynku znajdziemy dławnice podłużne, okrągłe, schodkowe i stożkowe. Stopień ochrony powinien być jak najwyższy. Najlepszej jakości są te, które wyróżniają się stopniem IP68. Oznacza on ochronę pyłoszczelną, uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed wodą.

Ostateczny wybór jest uzależniony od warunków w jakich dławnica ma być użyta. w przypadku urządzeń elektrycznych sprawdzi się dławnica gumowa, jeżeli jednak chcemy ją umieścić w miejscu, gdzie temperatura często osiąga wysokie wartości – tu sprawdzi się metalowa. Bardzo ważne jest dopasowanie średnicy kabla, wymiarów dławnicy, średnicy jej otworu czy stopień ochrony, który jest istotny, wtedy, gdy planujemy zanurzyć kabel w wodzie.