Publikacja własnej książki

Mówi się, że jesteśmy społeczeństwem, które czyta coraz mniej książek. Osobiście przyznać muszę, że nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Faktem jest, że obecnie coraz więcej czasu poświęcamy komputerowi i portalom społecznościowym, ale znam naprawdę wiele osób, które potrafią pochłonąć całą książkę w jeden dzień. Osoby te bardzo często zaczynają same próbować swoich sił w pisarstwie. Zazwyczaj na początku są to krótkie opowiadania, które chowamy w szufladzie lub pokazujemy wąskiej grupie osób.

Jak wydać własną książkę?

self publishing - wydawnictwoZ czasem jednak nasze pisarstwo ewoluuje. Nie u każdego nadchodzi ten proces, ponieważ większość z nas porzuca swoje dzieła już na starcie, ze względu na słomiany zapał. Wokół nas są jednak osoby, które stworzyły dzieło i chcą je wydać. Przyznać trzeba, że nie jest łatwo przekonać wydawnictwo do opublikowania własnej książki. Zdarza się, że pomimo dostarczenia wydrukowanego egzemplarza naszej twórczości ta nie została nawet przeczytana. Po kilku takich próbach chcemy się poddać. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepsza droga, ponieważ jej rezultat jest oczywisty. Można pomyśleć o samopublikowaniu własnej książki. Z angielskiego nazwa tego trendu to self publishing – wydawnictwo które może nam pomóc to miejsce, w którym to my, własnym nakładem finansowym opłacamy wydrukowanie i opublikowanie naszej książki. Wbrew pozorom jest to metoda, która pozwoliła zaistnieć wielu pisarzom, o których dzisiaj walczą największe wydawnictwa, a początkowo na nich nikt nie zwracał uwagi. Jeśli chodzi o koszt wydania to nie jest on tak wysoki, jak myślimy. Okazuje się, że za niewielką kwotę możemy zauważyć na półkach wielu księgarni wydaną przez siebie książkę. Pozwala to nie tylko na ogromną satysfakcję, ale także na zarobek. Self publishing nie różni się zasadniczo niczym od tradycyjnego wydawania powieści. Wszystko przebiega dokładnie w taki sam sposób, a dodatkowo mamy więcej do powiedzenia w sprawie poprawek poszczególnych elementów, które składają się na nasze dzieło. Możemy także decydować o tym, jak będzie wyglądała okładka, jaka czcionka zostanie użyta.

Korzystając z tego typu rozwiązania mamy pewność, że wydanie naszej książki spełni nasze oczekiwania, a co za tym idzie – będziemy mogli przedstawiać się jako pisarze. Self publishing posiada naprawdę dużą liczbę zalet, o których nie mówi się głośno. Wiele osób komentuje jedynie fakt, że to my sami chcieliśmy opublikować książkę, a żadne wydawnictwo się nie zgodziło. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o tym, że w ten sposób zaczynało wielu pisarzy i uświadomić to wielu osobom, które wypowiadają się krytycznie o tego typu metodzie.