Rehabilitacja niezbędna po wszczepieniu endoprotezy

Zabiegi endoprotezoplastyki są sposobem na to, by pomóc pacjentowi w przypadku problemów ze stawami. Endoproteza zastępuje mnie sprawny staw sztucznym, co sprawia, że pacjenci mogą normalnie funkcjonować. Ten zabieg chirurgiczny polega na usunięciu zmienionego chorobowo stawu, a następnie wszczepieniu elementu sztucznego, którego zadaniem jest zastępowanie funkcji stawu. Lekarze mają do dyspozycji różne rodzaje endoprotez, które są dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta, zależą od wielu czynników, do których należy wiek, a także wytrzymałość kości. Endoproteza cementowa wykonywana jest w przypadku osób starszych, których mechaniczna wytrzymałość kości jest znacznie zmniejszona.

Zabiegi stosowane podczas rehabilitacji po endoprotezie

fachowa rehabilitacja po endoprotezieZ kolei endoprotezy bezcementowe sprawdzają się w przypadku młodszych pacjentów. Po wykonaniu zabiegu pacjent musi stopniowo wracać do normalnej aktywności, w czym pomocne okazują się zabiegi rehabilitacyjne. Program postępowania jest uzależniony głównie od rodzaju protezy, a także od rodzaju użytego implantu, wieku pacjenta oraz jego stanu zdrowia. Fachowa rehabilitacja po endoprotezie jest niezbędnym warunkiem tego, by pacjent mógł prowadzić normalny tryb życia. Ważne, by rehabilitacja rozpoczęła się jak najszybciej, gdyż wówczas przynosi najlepsze rezultaty. Po operacji niezbędne jest wykonywanie systematycznych ćwiczeń, które powinny odbywać się pod okiem fizjoterapeuty. Tego typu działania umożliwiają powrót do sprawności, a także zmniejszają dolegliwości bólowe. Pacjenci mają do dyspozycji różnego rodzaju ćwiczenia oraz zabiegi, które są bardzo pomocne. Ważne, by wzmocnić mięśnie, pomocna w tym bywa gimnastyka łydek, a także wczesne próby pionizacji pacjenta. Po operacji pacjent może samodzielnie pokonywać schody, spacerować z balkonikiem lub o kulach. Pomocne bywają także ćwiczenia oddechowe, a także masaż. Do najczęściej wykonywanych ćwiczeń należą ćwiczenia izometryczne, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni pośladkowych, mięśnia czworogłowego oraz tylnych mięśni uda i brzucha, a także ćwiczenia czynne z oporem, których zadaniem jest zmniejszenie zaników mięśniowych.

Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja umożliwia pacjentom szybki powrót do pełnej sprawności. Różnego rodzaju ćwiczenia, a także indywidualnie dobrany plan rehabilitacyjny, często są niezbędnymi elementami terapii. Należy pamiętać, iż rehabilitacja po endoprotezie stawu trwa długo, a jej zadaniem jest pomoc w przywróceniu wszystkich funkcji ruchowych. Działania te powinny odbywać się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, gdyż wówczas będą one z pewnością bezpieczne.