Skuteczne odżelazianie wody dla Ciebie

W zależności od pochodzenia, w wodzie znajdziemy niezliczoną ilość substancji, które mogą spowodować, że woda stanie się niezdatna do użytku. Jedną z tych substancji jest żelazo. Zawartość żelaza w wodach podziemnych waha się od wartości zupełnie śladowych, aż do kilkudziesięciu miligramów żelaza na litr wody.  Żelazo może występować w dwóch postaciach: rozpuszczalne, bezbarwne żelazo dwuwartościowe lub utlenione żelazo trójwartościowe, wytrącające się w postaci czerwonego osadu.

Jak skutecznie odżelazia się wodę?

skuteczne odżelazianie wodyPrzekroczenie norm poziomu żelaza w wodzie z własnego ujęcia to jeden z głównych problemów, z którym borykają się gospodarstwa domowe. Ten pierwiastek, choć niezbędny dla naszego organizmu, jest w stanie spowodować wiele szkód i spowodować, że woda będzie niezdatna do spożycia. Woda ze zbyt dużą ilością żelaza jest mętna, nieprzyjemna w smaku oraz posiada w sobie nieciekawy osad. Jest kilka źródeł, z których żelazo przedostaje się  do wody, np. skały magmowe i osadowe. Żelazo dostaje się do wody poprzez wymywanie ze skał oraz gleby. Innym powodem mogą być zanieczyszczenia, w tym ścieki przemysłowe z kopalni czy zakładów metalurgicznych lub korozja instalacji wodnej. Metod na odżelazianie wody jest naprawdę wiele. Mowa tu o filtrach narurowych, kolumnach filtracyjnych, odżelaziaczach regenerowanych różnego typu regenarotami. Niewielkie przekroczenia norm można usunąć za pomocą zwykłych zmiękczaczy. Skuteczne odżelazianie wody to zmiana znajdujących w wodzie związków żelaza w formie rozpuszczonej na związki nierozpuszczalne, które osadzą się na złożu filtracyjnym. Niezbędnym warunkiem do przeprowadzenia skutecznego odżelaziania wody jest odpowiednie jej napowietrzenie. W wyniku odżelaziania eliminowany jest dwutlenek węgla, co pozwala na podwyższenie odczynu wody. Sole żelaza z łatwością rozpoznają się za pomocą hydrolizy (reakcja podwójnej wymiany pomiędzy wodą, a substancją w niej rozpuszczaną, w wyniku której powstają nowe związki chemiczne). To pozwala na stworzenie rozpuszczalnych wodorotlenków Fe(OH)2. Rozpuszczony w wodzie tlen utlenia wodorotlenki do postaci wytrącających się nierozpuszczalnych wodorotlenków żelaza.

Przed wyborem odżelaziacza wody należy skonsultować się z ze sprzedawcą, który doradzi w wyborze. Jest wiele metod odżelaziania, a nie zawsze ta, którą mamy na myśli będzie tą odpowiednią. Każda z nich nie będzie działać w każdej sytuacji. Warto skonsultować się, dopytać i skorzystać z rady osób doświadczonych w branży. Nie ma jednej metody i należy dobierać ją do naszych indywidualnych parametrów.