Wydajne rębaki do ciągnika

Wraz z kurczeniem się zasobów drewna, rosnącymi cenami tego surowca oraz wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa konieczne jest optymalne gospodarowanie zapewniające maksymalne wykorzystanie pozyskiwanego drewna. Powstało szereg urządzeń dla branży drzewnej spełniających wymienione powyżej wymagania. Bardzo ciekawym urządzeniem do zagospodarowywania odpadów drzewnych są rębaki do drewna. Są one stosowane już od wielu lat jednak obecnie zainteresowanie nimi znacznie wzrosło co przejawia się również w rozwoju produkcji rębaków przez polskie przedsiębiorstwa. 

Dobre rębaki mobilne

efektywny rębak ciągnikowyRębaki do drewna lub jak kto woli do gałęzi produkowane są w wielu wersjach co daje możliwość najlepszego doboru sprzętu do potrzeb inwestora. Główny podział tych urządzeń dokonywany jest ze względu na napęd mechanizmu tnącego. Podstawowe źródła napędu rębaków do drewna to silniki spalinowe, wały odbioru mocy (WOM) z ciągnika oraz silniki elektryczne. Obecne podstawową kwestią w przypadku profesjonalnych rębaków do drewna jest zapewnienie im mobilności pozwalającej docierać ze sprzętem bezpośrednio do miejsca pracy. Powstała w tym celu specjalna grupa urządzeń współpracujących z ciągnikami. Z tak skonfigurowanym sprzętem można dotrzeć do miejsc położonych w bardzo trudnym terenie. Rębaki są montowane na ciągniku na trójstopniowym układzie zawieszenia i napędzane są obrotami silnika poprzez wał odbioru mocy zaopatrzonym w sprzęgło umożliwiające bardzo szybkie przerwanie pracy rębaka. Oprócz ciągnikowych rębaków podwieszanych na trójstopniowym układzie istnieją wersje na kołach. Każdy inwestor, który chce posiadać w swoim parku maszynowym efektywny rębak ciągnikowy powinien odpowiednio dobrać jego parametry pracy (obroty) do minimalnych i maksymalnych obrotów silnika. Jeżeli zostanie to przeoczone to urządzenie nie uzyska wymaganej mocy lub ulegnie awarii. Rębaki ciągnikowe tak jak inne pozostałe typy produkowany jest w wielu wielkościach i parametrach pracy. Wszystkie informacje na ten temat zawarte są na stronach internetowych producentów. Podstawowe elementy składowe rębaków do drewna to blaszany lej podawczy służący do wsadu materiału drzewnego, tarczowy mechanizm tnący z różną ilością noży w zależności od typu rębaka oraz ramię wyrzutowe najczęściej z funkcją obrotu o 360 stopni.

Producenci aby nadążyć za postępem technologicznym w tej dziedzinie wzbogacają swoje urządzenia o wiele mechanizmów wspomagających pracę samego rębaka oraz czynności wykonywane przez operatora. Są to przede wszystkim obrotowe wałki wprowadzające z napędem hydraulicznym. Najczęściej posiadają one funkcję ruchu wstecznego w przypadku blokady. Całość mechanizmu rębaka jest obudowana warstwą blachy bardzo dobrej jakości. Współczesne rębaki cechują się bardzo dużą wytrzymałością i wydajnością.